background
logotype

Program

The organized courses will be held by experts with a great international reputation in the branches of the computational topology, and they offer complementary competences and experiences from a theoretical and applicative point of view. 

 

 

  Monday 9/2 Tuesday 10/2 Wednesday 11/2 Thursday 12/2 Friday 13/2
9:00-9:45

Computational Geometry and Topology

Herbert Edelsbrunner

Discrete Morse Theory

Bruno Benedetti

Generalized Persistent Homologies: G-invariant and Multi-Dimensional Persistence

Massimo Ferri and Claudia Landi and Patrizio Frosini

Discrete Morse Theory

Bruno Benedetti

Generalized Persistent Homologies: G-invariant and Multi-Dimensional Persistence

Massimo Ferri and Claudia Landi and Patrizio Frosini

10:00-10:45
Coffee Break          
11:15-12:00

Generalized Persistent Homologies: G-invariant and Multi-Dimensional Persistence

Massimo Ferri and Claudia Landi and Patrizio Frosini

Computational Geometry and Topology

Herbert Edelsbrunner

Discrete Morse Theory

Bruno Benedetti

Generalized Persistent Homologies: G-invariant and Multi-Dimensional Persistence

Massimo Ferri and Claudia Landi and Patrizio Frosini

Discrete Morse Theory

Bruno Benedetti

12:15-13:00
Lunch          
14:30-15:30

Computational Geometry and Topology

Herbert Edelsbrunner

Persistent homology for complex network analysis

Vaccarino Francesco

Computational Geometry and Topology

Herbert Edelsbrunner

Effective homology: perturbation lemma and applications

Julio Rubio

Talks by Participants

Title: 3D shape analysis for face reading
Speaker: Raccichini Giovanni

 

Title: Techniques of counting homologies used in derived cathegories
Speaker: Lason Michal

15:30-16:30

Talks by Participants

Title: Perfect discrete Morse functions on connected sums
Speaker: Isal Hanife

 

Title: Estimating the discrete Lusternik-Schnireimann category
Speaker: Scoville Nicholas

 

Title: Cech homology from finite approximations
Speaker: Mondejar Diego

 

Title: Betti posets of monomial ideals and rigid deformation
Speaker: Clark Timothy

Polymake
 

Mimi Tsuruga

  
16:30-17:30

Talks by Participants

Title: Inducing a map on homology from a correspondence
Speaker: Pilarczyk Pawel

 

Title: The higher topological complexity of subcomplexes of products of spheres and related
polyhderal product spaces
Speaker: Gutierrez Barbara

 

Title: Persistence and Links
Speaker: Belchi Guillamon

Poster Session

 

 

The School features three tutorials, each of of eight hours: 

Lecturer: Herbert Edelsbrunner
Tutor: Mabel Iglesias Ham
 
Lecturer: Bruno Benedetti
Tutor: Francesco Grande and Mimi Tsuruga
 
Lecturers: Massimo Ferri and Claudia Landi and Patrizio Frosini
 

 

Two featured talks: 

Lecturer: Julio Rubio - University of La Rioja
 
 
Lecturer: Vaccarino Francesco - Politecnico di Torino

 

2017  HTCA2015   globbers joomla templates